Рот: ЕУ не е подготвена за нови преговори за Брегзит

Европската унија и нејзините земји-членки не се подготвени повторно да преговараат за договорот за Брегзит, склучен меѓу Лондон и Брисел, кој и да биде следниот британски премиер, изјави денеска германскиот министер за европски прашања Михаел Рот.

Тој рече дека кандидатите за местото на Тереза Меј за лидер на Конзервативната партија и за британски премиер треба да го имаат предвид тоа кога даваат предизборни ветувања.

– ЕУ и државите членки не може да бидат уценувани. Не гледам желба за рестартирање на преговорите од почеток. Добро е кандидатите да го имаат предвид тоа во пресрет на кампањата, рече Рот.

Неколкумина од кандидатите за премиерската функција ветија дека ќе преговараат за поповолни услови за излез на Велика Британија од ЕУ, отколку што Меј успеа да постигне.

Изборот за нов британски премиер нема да го промени веќе договореното за излез на Лондон од ЕУ, изјави денеска и портпарол на Европската комисија.

Би можело да ве интересира

Макрон ја одреди црвената линија за климата на самитот на лидерите на Г20

A1on

Попоски по состанокот во ПССЕ: Во интерес на нашата земја е да излеземе од пост-мониторингот на СЕ

A1on

На 23 јули ќе се знае името на новиот премиер на Велика Британија

A1on

Хачинсон: Сите работиме Северна Македонија да стане полноправна членка во декември

A1on

ЕУ ќе склучи трговски договор со Виетнам

A1on

Мониторинг на ПС на Советот на Европа – Северна Македонија постигна напредок во измината година, останува реформите да се преточат од хартија на дело

A1on