Белата куќа ги повика Косово и Србија да работат на взаемното признавање

Белата куќа ги повика Косово и Србија да ја остават на страна екстремистичката реторика и да работат на договор што се фокусира на меѓусебното признавање.

Во изјавата по повод 20-годишнината од завршувањето на кампањата на НАТО, портпаролката на Белата куќа Џуд Дир, ги повика Приштина и Белград да ги удвојат напорите за постигнување сеопфатен договор, фокусиран на взаемното признавање и веднаш да ги отстранат сите пречки што го отежнуваат напредокот, објави Гласот на Америка.

-Единствениот пат за подобра иднина е дијалогот меѓу соседите, кој има за цел нормализирање на односите и отворање на патот на Србија и Косово да ги завземат своите легитимни места во рамките на евроатлантската заедница, се наведува во соопштението на Белата Куќа, во кое се додава дека САД се „подготвени да помогнат во тој процес”, но дека „ Косово и Србија останува да го преземат следниот чекор”.

Би можело да ве интересира

Кина ќе инвестира 20 милијарди долари во Србија до 2025 година

A1on

Харадинај: Имаме докази дека хуманитарна криза во северно Косово е исценирана

A1on

Косовската Влада го повлече нацрт-законот за финансирање на партиите

A1on

ГРЕКО: Србија нема исполнето ниту една од 17-те препораки на СЕ за борба против корупција

A1on

Тачи: Ако оваа година не се разбереме со Србија, ќе влеземе во опасна зона

A1on

Иселувањето на младите ја чини Србија од 1,2 до 2 милијарди евра годишно

A1on