Четири тела извлечени од водите на Дунав

Специјалните екипи за спасување пронашле четири тела за време на операцијата за извлекување на остатоците од бродот што минатиот месец потона во Дунав во Будимпешта.

Првото тело било пронајдено на капетанскиот мост, пренесе МТИ. Според прелиминарните проценки емитувани за време на преносот во живо на државната телевизија, операцијата ќе трае шест часа.

Од антитерористичлата полиција ТЕК, која е одговорна за надгледување на операцијата, рекле дека критичната точка на операцијата ќе биде подигнување на трупот од дното на коритото на реката.

Спасувањето ќе се одвива во неколку фази, за време на кои ќе се процени состојбата на бродот. Во сите четири фази од операцијата нуркачи ќе влегуваат во трупот на бродот за да ги отстранат предметите и мебелот што ги покриваат телата.

Властите се подготвени и да го соберат горивото ако дојде до истекување на 1.400 литри, колку што има во резервоарот.

Би можело да ве интересира

Груевски на бизнис забава во Будимпешта

А1он

Груевски нема да биде екстрадиран, одлучи судот

Кристијан Ландов

Унгарија: Доживотен затвор поради смрт на 71 мигрант

Ана Ололовска

Извлечен бродот од Дунав, пронајдени нови тела на загинати

Ана Ололовска

Капетанот уапсен поради несреќата во Дунав и претходно предизвикал судар

Ана Ололовска

Извлечени уште две тела на жртви од несреќата на Дунав

Ана Ололовска