ВИДЕО: Драмата во Торонто со среќен крај за Голден стејт

Бранителот на трофејот во НБА лигата, тимот на Голден стејт го доби петтиот натпревар од финалната серија против Торонто со 106:105 и намали на 2-3 во победи.

Двете екипи одиграа драматичен дуел на теренот на канадскиот тим кој го имаше последниот напад за титула но не успеа да реализира преку Лаури.

Најефикасен во гостинската екипа беше Стеф Кари со 31 поени при тоа имаше и осум скока и седум асистенции. Клеј Томпсон исто така има голема заслуга за триумфот постигнувајќи 26 поени со шест скока и четири асистенции.

Кај Торонто се истакна Кавај Ленард со дабл-дабл ефект – 26 поени и 12 скока, при тоа забележа и шест асистенции.

Шестиот натпревар е закажан за ноќта меѓу четврток и петок на теренот на Голден стејт.

Би можело да ве интересира

Шекил ги именуваше тројцата најдобри кошаркари во денешницата

A1on

Пол сака да го напушти Хјустон поради конфликт со Харден

A1on

ВИДЕО: Четворица повредени при пукотници за време на прославата на шампионската титула на Торонто

A1on

Лејкерс тргнуваат по Ленард

A1on

Ентони Дејвис заминува во Лејкерси

A1on

Нови лоши вести за Голден стејт: Клеј Томпсон скина лигаменти

A1on