Лавров: Голема количина оружје од западно производство во Идлиб

Голема количина оружје од западно производство е достапно во Идлиб, изјави денеска рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров.

Руската и сириската војска ќе обезбедат жесток одговор на нападите на милитантите во Идлиб, порача Лавров.

– Терористите систематски организираат провокации и ги напаѓаат позициите на сириската војска и заедница, како и руската воздушна база Хмејмим со повеќе ракетни системи и беспилотни летала, рече шефот на руската дипломатија.

Би можело да ве интересира

Продолжен притворот на шестмина украински морнари

Ана Ололовска

Си-Ен-Ен: Асанж ја координирал вмешаноста на Русија во изборите во САД

САД и Русија со мали изгледи за успех на преговорите за стратешка стабилност

Ана Ололовска

Русија и Украина најавуваат размена на затвореници

Авион со 112 патници се излизга од писта во Русија

Татјана Ташкова

ВИДЕО: Протест во Москва, опозицијата бара да учествува на избори