„Телеграф“: Лондон криел терористички заговор поврзан со Иран

Екстремисти поврзани со либанското движење Хезболах, кое има иранска поддршка, складирале тони експлозиви во Лондон пред полицијата да им ги открие плановите во 2015 година. Тоа го објави британски „Телеграф“, кој додава дека случајот бил со назнака тајна.

Имено, полицијата по информации од странска Влада, открила вкупно три тони амониум нитрат. Еден човек бил уапсен по рација во северозападен Лондон, но бил ослободен без да биде подигнато обвинеие против него.

Според весникот, тоа била операција на разузнавањето што немала за цел да врши апсења. Терористичкит план бил откриен од МИ-6 и полицијата на Лондон во есента 2015 година, неколку месеци по потпишувањето на нуклеарниот договор со Иран, наведува весникот.

Би можело да ве интересира

Трамп: Не сакам војна со Иран

A1on

Зариф до Болтон: Правите заговор за почнување војна против Иран

A1on

Трамп: Напад на што и да е американско, ќе значи уништување на Иран

A1on

На 23 јули ќе се знае името на новиот премиер на Велика Британија

A1on

Зариф: Иран никогаш нема да користи нуклеарно оружје

A1on

Лавров: Санкциите на САД против Иран се непромислени и дестабилизирачки

A1on