„Титаник“ седми месец заглавен во материјални докази

Судењето за случајот „Титаник“ кој се однесува на изборни нерегуларности каде се обвинети поранешни високи функционери на ВМРО-ДПМНЕ, денеска продолжи во доказна постапка со изведување на материјални докази. Случајот во оваа фаза е заглавен уште од декември минатата година поради големиот број на материјални докази како и повеќекратното одложување на рочиштата од најразлични причини.

Обвинителката која го води случајот, Лиле Стефанова од Специјалното јавно обвинителство од вкупно 5900 материјални докази досега во Кривичниот суд изведе 3750 помеѓу кои ПП 10 и ПП 30 образци за уплата и исплата на средства во ВМРО-ДПМНЕ како и докази за изработка на лични карти кои според обвинителството биле изработувани по нарачка на високи функционери од ВМРО-ДПМНЕ за изборите во 2013 година.

Во случајот „Титаник“ осомничени се поранешниот премиер Никола Груевски кој е во бегство, Кирил Божиновски, Миле Јанакиески, Гордана Јанкулоска, Билјана Бришкоска Бошковски, Илија Димовски, Мунир Пепиќ, Едмонд Темелко, Леко Ристоски, Кирил Тодоровски, Катерина Веловска, Станко Коруновски, Коста Марковски, Драгче Драгчески, Марјан Накевски, Гоце Јаневски, Џезми Ахмет, Роберт Давитков, Далибор Алешковиќ и Ленка Рашјаковска.

Тие се осомничени за злосторничко здружување, повреда на избирачкото право, повреда на слободата на определување на избирачите, поткуп при избори и гласање, уништување изборен материјал и злоупотреба на средства за финансирање изборна кампања.

Виктор Јованов

Би можело да ве интересира

Судењето за „Титаник“ продолжува на 5 јули

A1on

Судењето за „Монструм“ продолжува на 1 јули

A1on

ВИДЕО: СЈО бара Орце Камчев да биде стражарно донесен со полиција во судот

Васко Маглешов

Ново рочиште за случајот „Маџар телеком“ на СЈО

A1on

Грујевски наредил на парчиња од 5 сантиметри двапати да биде исечена опремата за прислушување од УБК

Васко Маглешов

УБК прислушувало на компјутери во аероклубот во Центар и кај базенот Аеродром

A1on