Истражување: За стабилна врска, жените би одбрале маж со брада

Жените ги сметаат мажите со брада за помажествени и за сериозни личности, па голема е веројатноста дека би одбрале таков, доколку бараат стабилна врска, покажува ново истражување на Универзитетот на Квинсленд.

Причината за тоа е фактот што жените природно ги привлекуваат одликите на машкост. Со други зборови, таквиот изглед на жената ѝ дава впечаток на зрелост, па со таков човек таа се чувствува посигурна и позаштитена.

Покрај брадата, други карактеристики што го прават мажот попривлечен, се длабокиот глас и истакнатата вилица, коишто, исто така, се признаци на високо ниво на тестостерон.

Би можело да ве интересира

Три најчести причини за љубовна караница

Ана Ололовска

Истражување: Бракот значи спас од стресот

Ана Ололовска

Што најмногу ја привлекува жената кај мажот?

Ана Ололовска

Анкета: Над 80% од луѓето би раскинале ако партнерот не им го сака кучето

Ана Ололовска

Љубовните проблеми ја чинат државата стотици милиони евра

Ана Ололовска

Се вљубила во бездомник кој ѝ го променил животот

Ана Ололовска