Ролан Гарос – прв турнир на кој 12 пати победил ист тенисер

Грен слемот во Париз изби на првото место на вечната листа со турнири на кои триумфирал еден тенисер.

Шпанецот Рафаел Надал денеска го освои „Ролан Гарос“ по 12ти пат во кариерата и постави нов рекорд.

Надал има 11 титули во Барселона и Монте Карло, како и девет во Рим. Роже Федерер девет пати беше најдобар во Базел и Хале.

Би можело да ве интересира

Женскиот пехар на „Ролан Гарос“ со грешка во гравирањето уште од 1976 година

A1on

(ВИДЕО) Надал: Не можам да поверувам дека стигнав до 12 трофеи на Ролан Гарос

A1on

ВИДЕО: Надал го оправда епитетот „крал“ на „Ролан Гарос“

A1on

Младеновиќ и Бабош ја освоија титулата во двојки на „Ролан Гарос“

A1on

Барти со својот прв Гренд слем влезе во историјата

A1on

Тим го совлада Ѓоковиќ по голема борба и се пласираше во финалето на „Ролан Гарос“

A1on