ВИДЕО: Надал го оправда епитетот „крал“ на „Ролан Гарос“

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал го победи Австриецот Доминик Тим во финалето на Гренд слемот „Роланд Гарос“ со 3-1, по етови 6:3, 5:7, 6:1 и 6:1.

Мечот траеше 3 часа и четири минути.

За Надал ова е 12. трофеј на „Ролан Гарос“.

Вкупниот награден фонд во Париз изнесуваше 42,6 милиони евра.

Би можело да ве интересира

Женскиот пехар на „Ролан Гарос“ со грешка во гравирањето уште од 1976 година

A1on

Ролан Гарос – прв турнир на кој 12 пати победил ист тенисер

A1on

(ВИДЕО) Надал: Не можам да поверувам дека стигнав до 12 трофеи на Ролан Гарос

A1on

Младеновиќ и Бабош ја освоија титулата во двојки на „Ролан Гарос“

A1on

Барти со својот прв Гренд слем влезе во историјата

A1on

Тим го совлада Ѓоковиќ по голема борба и се пласираше во финалето на „Ролан Гарос“

A1on