Елмас: Веруваме во позитивен резултат против Австрија

Репрезентативецот Елиф Елмас верува во добра игра и позитивен резултат на нашите фудбалери во понеделник против Австрија.

-Полска е веќе зад нас, покажавме одличен квалитет во играта и навистина штета што резултатот беше во нивна корист. Но, сега мораме да се фокусираме на Австрија. Апсолутно ги почитуваме Австријците и претходно рековме дека овие два натпревари против Полска и Австрија ќе бидат најтешки за нас, но сега сме во ситуација да бараме бодови и ќе направиме се што е во наша моќ тоа да го постигнеме, изјави Елмас.

Тој додаде дека нашата репрезентација мора да бара шанса за погодок, а нејзините играчи да бидат храбри, но и максимално внимателни. Изрази надеж дека во најмала рака ќе играат на нивото од претходниот натпревар со Полска, но овој пат тоа да се вреднува преку бодовите на табелата.

Македонската фудбалска репрезентација игра на 10 јуни во 20:45 часот против Австрија на Националната арена „Тодор Проески“, во рамки на квалификациите за ЕУРО 2020. Ова е прво гостување на Австрија.

Би можело да ве интересира

Каран: Нема да играме на 0:0 против Пјуник

Татјана Ташкова

ФК „Каменица Саса“ повторно дел од Втората фудбалска лига

Ана Ололовска

ЛЕ: Шкупи одигра нерешено со Пјуник

Шкендија го претстави новиот дрес

Ана Ололовска

Јуан Фелипе ново засилување на Шкендија

Ана Ололовска

Младинците на ФК „Брегалница Делчево” го завршија фудбалскиот камп во Дојран

Ана Ололовска