Иран не ја напушта ОПЕК

Иран нема планови да ја напушти Органзиацијата на држави извознички на нафта (Опек). Тоа го изјави иранскиот министер за нафта Биџан Намдар Зангане. Во интервју тој вели дека жали што Опек е претворена во форум за политички притисок врз државите членки Иран и Венецуела.

– Иран не планира да го напушти Опек и жали што членовите ја претворија во политички форум за притисок врз двете држави основачи – Иран и Венецуела, нагалси тој во интервју за агенцијата Икана.

Тензиите меѓу Иран од една страна, и Саудиска Арабија и ОАЕ од друга, се засилија оваа година откако двете држави соопштија дека ќе зголемат производство за да покријат намалено присуство на иранска нафта на пазарот заради американските санкции.

– Две страни изразуваат непријателство кон нас во организацијата. Ние не сме нивни непријатели, но тие пројавуваат непријателство и ја користат нафтата како оружје против нас на глобалниот пазар и во светот, изјави тој без да прецизира за кои држави се однесува изјавата.

Би можело да ве интересира

Британија испраќа нов брод во Персискиот Залив

Американците се сомневаат дека Иран запленил танкер на ОАЕ во Ормутскиот теснец

Нетанјаху: ЕУ не треба да го спасува нуклеарниот договор со Иран

Ана Ололовска

Могерини: Трговскиот инструмент со Иран е отворен и за трети земји

Хант: Не се согласуваме со САД околу иранската криза, иако сме најблиски соработници

Ана Ололовска

Иран: Ќе се вратиме на состојбата пред потпишување на договорот, доколку ЕУ не ги исполни обврските

Ана Ололовска