(ВИДЕО) Заев: Ако летово нема датум за преговори со ЕУ, можни се избори и враќање на мандатот

Реконструкцијата на Владата зависи од добивањето датум за преговори со Европската унија. Премиерот Зоран Заев вели дека ако летово, односно јуни или јули нема датум, сите опции се отворени.

Заев е оптимист, но не ја исклучува можноста за враќање на мандатот па и избори.

– Доколу има одложување на датумот сите опции се отворени. Отворање внатрешна дебата, еден чекор е целосно нова влада, втор е избори и трет одговорност, иако вината не ја гледаме овде бидејки се направивме, рече Заев.

Премиерот за идната недела најави средба со канцеларката Ангела Меркел, а во однос на прашањето за „бомбите“ гарантира дека не се излезени од СДСМ, бидејќи сите материјали ги предале во СЈО.

Галена Николовска-Ризвановиќ

Би можело да ве интересира

ГДУ: Наместо чистка на неспособните во извршната власт, Заев си додели нова функција

A1on

ВИДЕО: „Метлата“ на Заев – неуспешна шминка за лошите политики

Галена Николовска-Ризвановиќ

Сијарто: Одложувањето на почетокот на пристапните преговори беше многу нефер за вашата земја

A1on

Вишеградска група: Северна Македонија секогаш ќе го има нашиот глас и поддршка

A1on

Речиси 900 илјади мигранти во ЕУ чекаат одлука за своите молби за азил

A1on

Ципрас: Северна Македонија ги исполнува критериумите за почеток на пристапни преговори со ЕУ

A1on