Зголемен бројот на туристи во Чернобил поради мини ТВ-серијата

Успехот на американската телевизиска мини-серија за најголемата нуклеарна катастрофа во светот во Чернобил предизвика зголемување на бројот на туристи кои сакаат да ја посетат електраната и „градот на духови“ во близина.

Туристичка агенција во Чернобил регистрирала 40 отсто зголемување на резервациите, од почетокот на емитувањето на серијата во продукција на Ејџ-Би-О во мај.

Прошетка низ Чернобил, со водич на англиски јазик, чини околу 100 долари по човек. Во април оваа година се навршија 33 години од катастрофата во Чернобил.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Меркел поради високите температури се тресеше на приемот на Зеленски

A1on

Пентагон даде уште 250 милиони долари воена помош за Украина

A1on

Амбасадорот на Украина во Германија обвини германски политичари за „предавство“

A1on

Зеленски во Париз, Макрон му вети дека ќе му помогне во разговорите со Русија

A1on

„Чернобил“ предизвикува контроверзии во Русија

A1on

Зеленски: Украина е подготвена на преговори со Русија

A1on