Фараж: Трамп верува во Брегзит и мисли дека тоа е вистински избор

Американскиот претседател Доналд Трамп верува во Брегзит, но загрижен е поради тоа колку долго трае, изјави политичарот и заговорник за излез на Британија од ЕУ Најџел Фараж.

– Трамп апсолутно верува во Брегзит, мисли дека тоа е вистински избор за земјата и загрижен е поради тоа колку долго трае, рече Фараж во својата ЛБЦ радио програма.

Партијата за Брегзит на Најџел Фараж победи на изборите за Европски парламент во Британија, додека најголемите партии – опозициските лабуристи и владејачките конзервативци претрпеа големи загуби.

Фараж после изборите побара да учествува во преговорите за Брегзит и предупреди дека „ќе ја сврти“ британската политика, ако неговото барање не биде прифатено.

Би можело да ве интересира

Британија испраќа нов брод во Персискиот Залив

Меј: Без разлика кој пат ќе го избере Британија, мора да биде одржлив

Трамп ги пофали републиканците кои гласаа против резолуцијата за расизмот

Ана Ололовска

Министерството за одбрана на САД ќе ги проверува шпекулациите за лабораториски модифицирани грини

Ана Ололовска

Трамп: САД нема да и продадат борбени авиони на Турција

Ана Ололовска

Претставничкиот дом на Конгресот ги осуди „расистичките“ коментари на Трамп

Ана Ололовска