Венко Андоновски по вторпат добитник на наградата Рациново признание

Еден од најистакнатите и најчитаните современи македонски писатели, Венкo Андоновски, добитник на сите домашни награди за проза, драма и критика, како и на голем број меѓународни награди, по вторпат го доби високото Рациново признание за своето најново прозно дело „Припитомување на кучката“, во издание на Издавачки центар ТРИ.

Наградата уште еднаш го потврдува прозното мајсторство на Венко Андоновски, еден од најдобрите македонски раскажувачи. За неполни 6 месеци од нејзиното прво објавување, збирката раскази „Припитомување на кучката“ доживеа и второ издание, што го потврдува огромниот интерес на македонските читатели за неговите дела, кои досега се продадени во илјадници примероци.

Би можело да ве интересира

„Matka Summer Fest“ на 28 и 29 јуни

A1on

Штипско културно лето годинава со 25 содржини

A1on

ФУЕН изгласа Резолуција за културна автономија на Македонците во Албанија

A1on

Проекција на краткометражни филмови од режисерот Агим Абдула

A1on

Тројца гостиварски уметници во Њујорк на заедничка изложба „Фрагменти од Балканот“

A1on

По реконструкцијата, Министерството за култура останува кај Алтернатива на Африм Гаши

A1on