Ангеловски: Респект за Полска и Австрија, но во Скопје паѓале и поголеми репрезентации

Селекторот на македонската фудбалска репрезентација, Игор Ангеловски е задоволен од досегашниот тек на подготовките за престојните квалификациски дуели со Полска и Австрија.

Сите повикани фудбалери, вклучувајќи ги Алиоски, Трајковски, Несторовски и Велковски кои имаа одредени проблеми со повреди, ќе тренираат максимално и ќе се се борат за место во тимот.

– Многупати досега сум потенцирал дека е задоволство да се работи со вакви фудбалери. Крај на сезона е, неколкумина повредени, сите на работ на исцеденост и дадоа сѐ за да бидат подготвени за Македонија. Тоа само покажува за какви фудбалери се работи. Тоа ја покажува љубовта кон дресот и кон Македонија. Целта ја остваривме за првиот дел од подготовките. Тие што имаа повреди ги ставивме на максимум и сега комплетирани може сите да тренираме. Со сиот респект кон Полска и кон Австрија, но во Скопје паѓале и поголеми репрезентации, изјави Ангеловски.

„Црвено-жолтите“ в петок (7 јуни) играат со Полска, три дена подоцна се среќаваат со Австрија. Двете средби ќе се одиграат на Националната арена „Тодор Проески“ во Скопје.

Би можело да ве интересира

ФК „Каменица Саса“ повторно дел од Втората фудбалска лига

Ана Ололовска

ЛЕ: Шкупи одигра нерешено со Пјуник

Шкендија го претстави новиот дрес

Ана Ололовска

Јуан Фелипе ново засилување на Шкендија

Ана Ололовска

Младинците на ФК „Брегалница Делчево” го завршија фудбалскиот камп во Дојран

Ана Ололовска

Заврши Интернационалниот семинар за фудбалски тренери во Пехчево

Ана Ололовска