„Гугл“ нефункционален во поединечни делови од светот

Во делови на Северна Америка и Европа вчера е регистриран пад на многу сервери на „Гугл“.

Голем број на корисници пријавиле дека не функционираат „ЈуТјуб“, „Џимејл“, „Аналитикс“, „Драјв“, „Снепчет“, „Нест“ и други апликации.

Најмногу пшроблеми имаат корисниците на источниот брег на САД, како и во Европа.

Компанијата „„Гугл“ потврди дека има проблеми, а се претпоставува дека главната причина е во „Клауд“.

Би можело да ве интересира

Најголемата грешка на Бил Гејтс

Ана Ололовска

Гугл подготвен да плаќа даноци во држави каде прави промет

Ана Ололовска

Гугл: Причина за падот на системот е задушување на мрежата

Ана Ололовска

Американски удар врз Хуавеј: Еве како одлуката на Гугл ќе влијае врз корисниците на кинеската компанија во Хрватска

Ана Ололовска

„Гугл“ и „Хуавеј“ прекинуваат со соработка

Ана Ололовска

Снапчет обвинува дека правилата на ЕУ за лични податоци се во корист на Гугл и Фејсбук