Проекција на дипломски филмови на студентите од ФДУ

Факултет за драмски уметности при УКИМ во Скопје организира проекција на дипломските филмови на студентите од ФДУ.

Во кино „Синеплекс“ ќе бидат прикажани филмовите: „Обид за среќна приказна“ на Лавинија Софрониевска, „Неонски срца“ на Ана Јакимска, Александар Ристески, Горјан Атанасов, „Paw-law“ на Тамара Котевска и Андреј Ристески, „Rockerman“ на Мартин Георгиевски, „Црно-бело“ на Сандра Ѓоргиева, „Иднината е наша“ на Андреј Георгиев и „Црни и криви“ на Марко Џамбазовски и Марко Димитриевски.

Дипломските филмови се поддржани од Агенцијата за филм на Република Северна Македонија.

Би можело да ве интересира

Проекција на филмот „Лиза-лисицата самовила“

Ана Ололовска

Филмот „Господ постои, името ѝ е Петрунија” доби повеќе признанија, ќе биде прикажан на седум фестивали

Ана Ололовска

Eвропски филмови на „Кафе кино“ од 6 до 16 јули

Ана Ололовска

„Медена земја“ и „Петрунија“ во трка за наградата „Лукс“ во Карлови Вари

Ана Ололовска

Тинејџерска серија критикувана поради експлицитност

Ана Ололовска

„Наскоро“ можно продолжение на Breaking Bad

Ана Ололовска