Разрешениот Беља е правосилно осуден на условна казна затвор од 1,5 година за поседување муниција

Разрешениот економски директор на Клиниката за гинекологија, Ваљон Беља, е правосилно осуден на казна затвор од 1,5 години за неовластена изработка, држење и трговија со оружје, потврдија на прашање на „А1 он“ од скопското јавно обвинителство.

Беља признал вина пред судија на претходна постапка во Кривичниот суд во Скопје и му била определена условна затворска казна од 18 месеци, ако во рок од 3 години не го повтори делото. Правосилната пресуда за Беља, според информациите на „А1 он“, судот ја донел на 4 декември 2017 година. Тоа значи дека затворската казна за него може да се активира до 2020 година. Беља бил осуден бидејќи МВР при претресот во неговиот дом пронашла 3 куршуми.

Од обвинителството потврдија дека по спроведени низа истражни дејствија и сослушани сведоци ја отфрлиле кривичната пријава против 10 лица, меѓу кои и за Ваљон Беља, кои биле пријавени за настан од 6 јуни 2016 година. Тогаш Беља, заедно со уште неколку лица, дошол во општината и го барал градоначалникот за да расчитат некаков проблем. Меџити не бил во канцеларијата, а Беља оставил куршум во салфетка.

Меџити и покрај уредните покани, ниту еднаш не се појавил како сведок оштетен во предметот да појасни што се случило, по што скопскот ообвинителство ја отфрлило кривичната пријава, поради непостоење основи дека е сторено кривичното дело. Десетте лица, меѓу кои и Беља, биле пријавени дека сториле кривично дело загрозување на сигурноста.

Министерот за здравство, Венко Филипче, вчера го разреши Беља поради несоодветен јавен настап и нарушени меѓучовечки односи.

Би можело да ве интересира

Досега вакцинирани 32.653 лица со МРП вакцина, минатата недела нови 10 заболени

Ана Ололовска

Од денеска достапен лекот Пирфенидон за пациентите со идиопатска белодробна фиброза

Ана Ололовска

Во Галичник почнува со работа летната патронажна медицинска служба

Ана Ололовска

Во земјава има вкупно 183 амбулантни возила, просечно стари по 11 години

Ана Ололовска

Увидот ќе ги покаже причините за несреќата кај кумановско Черкезе, институциите подготвени да делуваат

Татјана Ташкова

(ВИДЕО) Николов: Дончев и Филипче да одговорат, дали со нивни амин се празни касата на ФЗОМ и Министерството за здравство?

Ана Ололовска