Нетфликс ќе снима ТВ серија заснована на арапска хорор-приказна

Нетфликс ќе снима ТВ серија заснована на бестселерот „Паранормално“ на покојниот египетски писател Ахмед Калед Тофик.

Арапската хорор-драма е сместена во Египет во 1960-тите и ги следи натприродните авантури на д-р Рефаат Исмаил.

Книгата досега е продадена во тираж од 15 милиони копии.

Серијата ќе ја продуцираат Египќаните Мохамед Хефзи и Амр Салама, кој во своето си-ви има и номинација за „Оскар“.

Би можело да ве интересира

Проекција на филмот „Лиза-лисицата самовила“

Ана Ололовска

Филмот „Господ постои, името ѝ е Петрунија” доби повеќе признанија, ќе биде прикажан на седум фестивали

Ана Ололовска

Eвропски филмови на „Кафе кино“ од 6 до 16 јули

Ана Ололовска

„Медена земја“ и „Петрунија“ во трка за наградата „Лукс“ во Карлови Вари

Ана Ололовска

Тинејџерска серија критикувана поради експлицитност

Ана Ололовска

„Наскоро“ можно продолжение на Breaking Bad

Ана Ололовска