Даночна инспекторка од Кавадарци обвинета за примање поткуп

Основното јавно обвинителство Кавадарци поднесе oбвинителен предлог против даночна инспекторка од Кавадарци за примање поткуп од член 357 став 2 од Кривичниот законик.

„Обвинетата се товари дека како службено лице – даночен инспектор во Управата за јавни приходи при Министерството за финансии – даночно одделение Кавадарци, побарала парични средства од сметководител на правно лице од Неготино. Обвинетата, која вршела контрола во правното лице, побарала да ѝ бидат дадени 1.000 евра за да не сочини записник од извршената контрола во кој ќе констатира неправилности во работењето на правното лице. Барајќи поткуп, обвинетата ги условувала оштетените дека доколку не ѝ биде исплатена побараната сума, поради неправилностите кои ќе им бидат констатирани во записникот, правното лице и одговорното лице ќе треба да платат парична казна од многу повисок износ”, соопшти обвинителството.

Би можело да ве интересира

Советникот Усеини се гони за физички и вербални напади, но не и за дивоградбите

Стружани со службени картички полнеле гориво во сопствените автомобили

A1on

Во Карпош пронајдено безживотно тело на 38-годишен маж

A1on

Поднесено обвинение за сторена тешка кражба

A1on

Поранешен градоначалник на Велес обвинет за злоупотреба на службената положба

A1on

Определен притвор за скопјанецот кој тргувал со оружје и дрога

A1on