Тројца каталонски сепаратисти добија столче во Европарламентот

Тројца каталонски сепаратисти, односно поранешниот каталонски претседател Карлос Пуџдемон, неговиот заменик Ориол Јункерас и поранешниот каталонски министер Тони Комин, од кои едниот е во затвор, а двајца се во бегство, освоија пратенички места во Европарламентот.

Според првичните резултати, по преброени 85 отсто од гласовите, тројцата сепаратисти добија столче во Европарламентот.

Јункерас е во затвор во Мадрид под обвинение кое вклучува бунт во Каталонија и обид за одвојување од Шпанија во 2017 година, а по Пуџдемон и Комин, кои побегнаа во Белгија, распишана е потерница.

Ним им беше дозволено да се кандидираат, но судските власти посочија дека ќе се соочат со правни пречки доколку сакаат да ги заземат своите места во Европарламентот.

Би можело да ве интересира

Реакции на политичките групи во ЕП по обраќањето на Урсула фон дер Лајен

Проширувањето изостана од говорот на Фон дер Лајен пред Европарламентот

Ана Ололовска

ЕП гласа за назначување на Урсула фон дер Лајен за шеф на ЕК

Ана Ололовска

ЕП во вторник ќе гласа за предлогот Урсула фон дер Лајен да застане на чело на ЕК

Ана Ололовска

Европарламентот ги избра комисиските претседатели, екстремната десница исклучена

Ана Ололовска

Европската народна партија и Социјалистите и демократите ја зачуваа позицијата во ЕП

Ана Ололовска