Ципрас повика на предвремени парламентарни избори по изборниот пораз

Грчкиот премиер Алексис Ципрас повика на предвремени избори откако неговата партија СИРИЗА беше поразена на европските и локалните избори што се одржаа во неделата.

Ципрас рече дека ќе побара од грчкиот претседател да го распушти парламентот веднаш по вториот круг од локалните избори.

„Исходот не беше во согласност со нашите очекувања“, рече тој.

Во пресрет на поразот на СИРИЗА, тој рече дека посветеноста на народот е „морална обврска“. Исходот од тројните избори и дава на опозицијата право да се сомнева во „историскиот напор на владата“.

Според официјалните резултати, НД добива 33,3 отсто, а СИРИЗА само 23,9 отсто од гласовите.

Би можело да ве интересира

Грција: Голем недостиг на екипи на Брза помош во туристичките места

A1on

Нема да се одржи предизборната ТВ дебата на лидерите на грчките политички партии

A1on

Анкета: Нова демократија со предност од девет отсто пред СИРИЗА

A1on

Ципрас: Северна Македонија ги исполнува критериумите за почеток на пристапни преговори со ЕУ

A1on

Делумно ставен под контрола пожарот во близина на Атина

A1on

Пожар во близина на Атина

A1on