Кучиња испокасаа девојче во Охрид

Девојче од Охрид нападнато од кучиња кои ја искасале на двете раце во Охрид. Додека таа играла до другарите, им се приближиле две улични кучиња, од кои едното го нападнало девојчето. Кога била нападната интервенирал возрасен маж за да го оттргне кучето. Инцидентот се случил во близина на Општата Болница. Девојчето било на преглед кај дежурен доктор, каде и се санирани повредите со кои се здобила од нападот, а потоа и е направена и преврска.

Проблемот со глутница на кучиња скитници се провлекува низ годините, а локалната власт не превзема ништо. Граѓаните постојано се жалат, бидејќи иако изгледаат безопасно, има многу случаи каде тие нападнале минувачи. Општина Охрид неодамна се пофали дека го изгради стационарот за кучиња скитници, но кучињата се сеуште на улиците.

Според охриѓани, кучињата скитници се лоша слика за туристите кои го посетуваат во градот. Тие велат дека кучињата се насекаде во градот, трчаат во чопори од десеина кучиња, од пристаништето до плоштадот Чинар.

Кристијан Ландов

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Арсовски: Власта ги става партиските и бизнис интересите пред интересите на Охрид

A1on

Советникот Усеини се гони за физички и вербални напади, но не и за дивоградбите

Кристијан Ландов

(ВИДЕО) Арсовски: Во заштитен појас на УНЕСКО, советникот Усеини гради, општината знае и не реагира

A1on

Советникот Усеини гради и бетонска база на брегот од Охридското езеро на диво, општината знае но не реагира

Кристијан Ландов

Кривична и притвор за возачот на камионот што предизвика сообраќајка кај скопската обиколница

A1on

Расчистено убиство во Струмица, убиецот притворен

A1on