(ВИДЕО) Заев: Ќе има „метла“ за најмалку тројца министри

Претседателот на СДСМ Зоран Заев најави дека најмалку три министри ќе бидат сменети од функциите. Тој не сакаше да открива имиња, но најави дека по консултации со раководство ќе објави за кои луѓе станува збор.

-До сега се сменети тројца министри, за култура, за образование и за правда и тројца без ресор. Ќе смениме и сега уште најмалку три и ќе дојдеме до промена на една третина од владиниот кабинет. Во контакти сме и со нашиот коалиционен партнер ДУИ каде што очекуваме да има промена на одредени кадри кои не ги исполнија очекувањата на граѓаните. Повторувам уште еднаш нема никој да штедиме. Покажавме храброст и доблест да направиме промени внатре во партијата, а тоа ќе го направиме и во извршната власт.“, рече Заев.

Тој најави дека нема да има кознетичка промена со ротации на одредени кадри туку ќе следи вистинска смена со нови министри.

Во однос на работата на градоначалниците Заев отворено кажа дека дека дел од нив потфрлиле односно не го испорачале она што бло предвидено со предизборната кампања на СДСМ и порача до дел од нив- доколку не се способни да ја извршуваат функцијата сами да ја напуштат.

Би можело да ве интересира

Влада: Јавниот долг на крајот на 2018 година 48,5 отсто од БДП

A1on

СДСМ: Мицкоски се уште го брани криминалот на Никола Груевски и тоа е единствениот негов фокус и константа

A1on

СДСМ: Лашкоска е симбол на непотизам, ВМРО-ДПМНЕ нема чесни и одговорни личности

A1on

Шекеринска: Често се случува премиери да извршуваат и министерска функција кога сакаат да стават акцент на одредени прашања

A1on

СДСМ: Државата за првпат враќа пари директно кај граѓаните

A1on

Собранието утре ќе ги гласа предлозите за избор на нови членови на Владата

A1on