(ВИДЕО) Николовски: Ќе бараме отчет и од градоначалници и директори

Новиот генерален секретар на СДСМ, Љупчо Николовски најави дека одговорност ќе се бара и од актуелни градоначалници, локални функционери и директори.

-Ќе работиме на силна контрола во партијата за спроведување на ветената програма. Во следниот период што доаѓа кога ќе бараме отчет од сите избрани функционери од локалната власт, од градонначалници, од директори, ќе гледаме до каде се со релазација на ветувањата. Можам да гарантирам дека ќе работам по систем на отчетност, на одговорност и посветеност, убеден сум дек СДСМ заедно со колацијата е сигурен победник на следните парламентарни избори, рече Николовски.

И претседателот на СДСМ Зоран Заев потврди дека има слабости кај локалната власт, кај градоначалници и кај директори за кои најави смени и одговорност.

Би можело да ве интересира

СДСМ: Мицкоски се уште го брани криминалот на Никола Груевски и тоа е единствениот негов фокус и константа

A1on

СДСМ: Лашкоска е симбол на непотизам, ВМРО-ДПМНЕ нема чесни и одговорни личности

A1on

СДСМ: Државата за првпат враќа пари директно кај граѓаните

A1on

СДСМ: Обвинетиот Димовски да одговори за случајот „Топлик” на СЈО и како добил државно земјиште заедно со Хидро Мицкоски

A1on

СДСМ: Расипничкото ВМРО-ДПМНЕ не го разбира концептот за враќање пари кон граѓаните

A1on

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ ги ограби граѓаните и докажа дека не може да донесе ниту подобар стандард

A1on