Хамилтон и Фетел се изедначија со Хил и Шумахер по бројот на подиуми во Монако

Пилотите на Мерцедес, Луис Хамилтон и на Ферари, Себастијан Фетел, по седми пат се искачија на подиумот во Монако.

Според оваа статистичка категорија во Формула 1 шампионатите, Хамилтон и Фетел се изедначија со Грем Хил и Михаел Шумахер. Лидер е легендарниот Аиртон Сена со осум подиуми во Кнежеството.

Денес Хамилтон победи, а Фетел беше втор.

Од последните девет победници на Големата награда на Монако, само еден станал шампион истата таа сезона – Фетел во 2011 година.

Би можело да ве интересира

Хамилтон: Обвинувајте ги правилата, а не пилотите за „здодевната Ф1“

A1on

Хамилтон ја освои Големата награда на Франција

A1on

Пилотите на Мерцедес најбрзи во квалификациите за француското Гран-при

A1on

Ботас: Мерцедес не треба да се смета за фаворит во Франција

A1on

Верстапен: Подобро е да се учи од грешките во Формула еден, отколку во послабите серии

A1on

Кими за Фетел: Во Формула 1 сакаат борба, а потоа ве казнуваат за тоа

A1on