На локалните избори во Бремен, СПД освои најмалку гласови во последните 73 години

Германската Социјалдемократска партија (СПД) првпат по 1946 година не успеа да освои мнозинство гласови на локалните избори, кои се одржаа денеска во провинцијата Бремен.

СПД освои само 24,5 отсто од гласовите на денешните избори, што е многу помалку од 32,8 отсто на изборите во 2015 година.

Христијанско-демократската унија на германската канцеларка Ангела Меркел (ЦДУ) освои најмногу гласови – 25,5 отсто.

Изборите во провинцијата Бремен се одржуваат ист ден со оние за Европскиот парламент.

Би можело да ве интересира

Потомците на последниот германски цар нема да го добијат замокот

A1on

Околу 300 војници го пребаруваат теренот по судирот на два борбени авиона во Германија

A1on

Франција, Британија и Германија испратија предупредување до Иран

A1on

ВИДЕО: Се судрија два воени авиони над Германија, се трага по еден од пилотите

A1on

Имамоглу со убедлива победа на изборите за градоначалник на Истанбул

A1on

Кандидатот на Ердоган го призна поразот на локалните избори во Истанбул

A1on