Тројца Французи, членови на ИД, осудени на смрт во Ирак

Суд во Багдад денеска им изрече смртна казна на тројца француски државјани, припадници на терористичката организација Исламаска држава.

Неименуван официјален претставник изјави дека овие тројца затвореници се дел од 13-те француски државјани, кои Сириските демократски сили (СДФ) ги предадоа на Ирак во јануари.

Би можело да ве интересира

Двајца повредени при ракетирање на седиштата на нафтените компании во Басра

A1on

Нов Зеланд до јуни идната година ги повлекува трупите од Ирак

A1on

Се разгледува формиање трибунал за странските џихадисти од ИД во Сирија и во Ирак

A1on

Ирачки суд осуди двајца Французи на смрт поради поврзаност со ИД

A1on

САД: Ненамерно убиени 1300 цивили во Ирак и Сирија

A1on

Седуммина француски џихадисти осудени на смрт во Ирак

A1on