Торонто слави прво финале на НБА

Торонто репторси го славеа синоќа нивното прво финале во НБА, откако ги поразија Милвоки Бакс со резултат 100:94 и со конечен резултат 4:2 по серии ја освоија Источната конференција.

Херојот на мечот и главниот виновник за тоа што „репторси“ се во финалето е Кавхи Леонард, кој направи пресвт на натпреварот иако од последните две минути од третата четвртина, Миловоки имаше предност од 15 поени.

Токму во тие последни две минути од третата четвртина Леонард постигна осум поени и со серија од 10:0 ги врати репторси во игра. Но, канаѓаните не застанаа тука, последната четвртина беше уште повозбудливо, откако Торонто за седум минути направија целосен пресврт со предност од осум поени.

Леонард кој во Торонто ја игра првата, а можеби последната сезона бидејќи во јули му истекува договорот, на синоќешниот направар постигна 27 поени, 17 скокови, 7 асистенции и 2 одземени топки.

Би можело да ве интересира

Честитки од претседателот и премиерот на Грција до Адетокунбо

A1on

Шекил ги именуваше тројцата најдобри кошаркари во денешницата

A1on

Пол сака да го напушти Хјустон поради конфликт со Харден

A1on

ВИДЕО: Четворица повредени при пукотници за време на прославата на шампионската титула на Торонто

A1on

Лејкерс тргнуваат по Ленард

A1on

Ентони Дејвис заминува во Лејкерси

A1on