Валенсија ја остави Барселона без двојна круна

Валенсија славеше синоќа против Барселона во финалето на Купот на Шпанија со резултат 2:1, оставајќи ги каталонците без двојна круна.

На Валенсија и беа потребни 17 години за да го освои осмиот трофеј куп, додека Барселона остана на 30 освоени куп со што се уште го држи рекордот на Шпанија. Головите за Валенсија ги постигнаа Гамеиро и Родриго, додека за Барселона Лионел Меси.

За Барселона ова е шесто по ред финале на купот, а пред овој пораз Каталонците четири пати по ред го освојуваат овој трофеј, а последниот пораз го доживеале во 2014 од Реал Мадрид.

Посебно внимание кај спортската јавност по завршувањето на финалето предизвика и бурната реакција на каталонскиот играч Иван Ракитиќ кој по замената во 76 минута, почна да ги шутира шишињата со вода, изразувајќи го на тој начин своето незадоволство.

Би можело да ве интересира

Кутињо: Не знам дали повторно ќе играм за Барса

A1on

Нејмар се согласил на петгодишен договор со Барселона

A1on

Ето: Барселона е вистинското место за Салах

A1on

Ван Гал: Меси треба да се запраша зошто толку време не ја освоил Лигата на шампионите

A1on

Нејмар подготвен да се извини на навивачите на Барселона

A1on

Торес објасни зошто решил да ја заврши својата кариера

A1on