Суд на ОН: Русија да ги врати украинските бродови и да ги ослободи морнарите

Меѓународниот суд за поморско право донесе пресуда денеска дека Русија мора да врати три украински бродови и да ослободи 24 морнари кои се во притвор.

Трибуналот, со седиште во Хамбург, денеска донесе пресуда во случај кој Украина го започна против Русија.

Минатата година Русија конфискуваше три украински бродови во Керчкиот проток, што ги поврзува Црното Море и Азовското Море и притвори 24 членови на екипажите.

Би можело да ве интересира

Лавров: Санкциите на САД против Иран се непромислени и дестабилизирачки

A1on

НАТО: Русија има рок до 2 август да се усогласи со нуклеарниот договор

A1on

Патрушев: Американскиот дрон бил во иранскиот воздушен простор

A1on

„Блумберг“: Кина, Русија и Иран имаат намери да се вмешаат во изборите во 2020 година

A1on

Гардијан: Руски тролови шират дезинформации за обид за убиство на Борис Џонсон

A1on

Путин ја продолжи забраната за увоз на храна од ЕУ до 2020 година

A1on