АБА лигата бара ново раководство

Собранието на АБА лига побара да се започне постапка за избор на новото раководство, откако не го продолжи мандатот на сегашната управа.

На Собраниската седница се дискутираше и за проширувањето на лигата и притоа донесена е одлука грчките клубови Олимпијакос и Панатаниакос, како и израрелскиот Бнеи Херзлије што побрзо да ја поднесат комплетната документација со цел да можат да распраават за нивното приклучување.

Челниците на АБА на претседателите на КК „Црвена Ѕвезда“ Небојша Човиќ и „Будуќност“ Драган Бокан им изрече парични казни по 10 илјади евра поради нарушување на углегот на лигата, односно несоодветните коментари за време и после финалето на оваа регионална лига.

Парична казна од четири илјади евра доби и кошаркаркот на „Будуќност“ Норис Кол, поради непримерно однесување за време на петтиот финален натпревар на доигрувања.

Би можело да ве интересира

Црвена Ѕвезда ја освои АБА лигата

A1on

Гордиќ најдобар асистент во историјата на АБА лигата

A1on

МЗТ на победа од пласман во АБА лигата

A1on

Црвена Звезда може да го напушти финалето во АБА лигата

А1он

Будуќност на чекор до трофејот во АБА лигата

А1он

Морнар избори мајсторка со АБА шампионот

А1он