Трамп во посета на Јапонија – Голф, сумо и Трамп куп

Под закана од американски царини за автомобили, Јапонија се подготвува да го дочека в недела во официјална посета американскиот претседател Доналд Трамп.

Според американски медиуми, на Трамп му се подготвува „шарм офанзива” што ќе го подигне неговото его.

Јапонскиот премиер Шинѕо Абе ќе оди со Трамп на голф, а потоа и на сумо натпревар, каде што Трамп ќе му додели на победникот „Трамп куп” направен во САД.

„Во сите земји во светот, јас сум почесен гостин на најголем настан што го имаа во последните 200 години”, рече Трамп.

Тој ќе биде првиот странски лидер кој ќе се сретне со новиот јапонски цар Нарухито.

Би можело да ве интересира

Трамп најави строги санкции за иранскиот врховен водач

A1on

Уапсено лице кое планирало напад врз Амбасадата на САД во Брисел

A1on

Демократски дебати неделава во САД – прва предигра за изборите во 2020 година

A1on

Уште еден американски воен брод вплови во води близу Блискиот исток

A1on

Град на Флорида исплати 600.000 долари на хакери

A1on

Земјотрес од 5,5 степени ја погоди Јапонија

A1on