САД тврдат дека иранската Револуционерна гарда е одговорна за нападите врз танкери во ОАЕ

Армијата на САД ја обвини иранската Револуционерна гарда дека е директно одговорна за нападите врз танкери во Обединетите Арапски Емирати овој месец, опишувајќи го тоа како дел од „кампањата” на Техеран што поттикна нови акции на САД.

-Нападот на бродовите во Фуџејра му се припишува на ИРГЦ, изјави контраадмирал, Мајкл Гилдај, додавајќи дека Пентагон смета дека Гардата употребила поморски мини во тој напад. Тој одби да опише начин на доставување на мините.

Тие коментари Гилдај ги даде на информативен состанок во Пентагон свикан да се објаснат плановите на САД да испратат 900 луѓе, вклучувајќи инженери, на Блискиот Исток за да ја зајакнат одбраната на САД.

Би можело да ве интересира

Илиноис ја легализираше марихуаната

A1on

Портпаролката на Меланија Трамп ќе биде нов портпарол на Белата куќа

A1on

Трамп: Напад на што и да е американско, ќе значи уништување на Иран

A1on

Гутереш: Продолжување на мировните напори за визијата на две држави

A1on

Зариф: Иран никогаш нема да користи нуклеарно оружје

A1on

Лавров: Санкциите на САД против Иран се непромислени и дестабилизирачки

A1on