Партијата на Нарендра Моди со убедлива победа на изборите во Индија

Индиската народна партија (БЈП) на премиерот Нарендра Моди освои 303 места во Парламентот, покажаа конечните резултати од гласањето на парламентарните избори во Индија.

Партијата на Моди постигна најголем резултат во својата историја и го порази својот главен ривал, Индискиот национален конгрес.

Групата на Рахул Ганди ќе има само 52 пратеници во следните пет години во долниот дом на Парламентот.

Би можело да ве интересира

Имамоглу со убедлива победа на изборите за градоначалник на Истанбул

A1on

Кандидатот на Ердоган го призна поразот на локалните избори во Истанбул

A1on

Силно невреме урна шатор во Индија, 14 лица загинаа

A1on

Во Индија 49 починати од екстремно високи температури

A1on

Индија воведува царини за некои американски производи

A1on

Индија воведува царини за 29 прехрамбени производи од САД

A1on