САД испраќаат уште 1.500 војници на Блискиот Исток

САД ќе го зајакнат своето воено присуство на Блискиот Исток со дополнителни 1.500 војници, изјави денеска претседателот Доналд Трамп, поради зголемените тензии со Иран.

Трамп рече дека војниците ќе имаат “претежно заштитна” улога. Администрацијата го известила Конгресот претходно во текот на денот за плановите на војниците.

Нивната мисија ќе вклучува заштита на американските сили кои се веќе во регионот и обезбедување на слобода на навигацијата, се вели во известувањето.

Би можело да ве интересира

Илиноис ја легализираше марихуаната

A1on

Портпаролката на Меланија Трамп ќе биде нов портпарол на Белата куќа

A1on

Трамп: Напад на што и да е американско, ќе значи уништување на Иран

A1on

Гутереш: Продолжување на мировните напори за визијата на две држави

A1on

Зариф: Иран никогаш нема да користи нуклеарно оружје

A1on

Лавров: Санкциите на САД против Иран се непромислени и дестабилизирачки

A1on