Фејсбук лансира своја криптовалута

Фејсбук го финализира планот за лансирање своја криптовалута за следната година.

Тие имаат намера до првиот квартал на 2020 година, да воспостават систем за дигитално плаќање во десетина земји, а до крајот на оваа година ќе започне со тестирање на својата криптовалута, интерно наречена – ГлобалКоин (GlobalCoin).

Се очекува Фејсбук летоска детално да ги претстави плановите, а основачот, Марк Закерберг, веќе разговараше со гувернерот на Банката на Англија, Марк Карни.

Двајцата разговарааминатиот месец за можностите и ризиците одпокренуавње криптовалута, а Фејсбук, исто така, побара од американското Министерство за финансии да даде совети за оперативни и регулаторни прашања.

Фејсбук исто така преговара со компаниите за трансфер на пари, вклучувајќи го и Вестерн јунион, бидејќи бара поевтини и побрзи начини за испраќање и примање пари на оние кои немаат банкарска сметка.

Би можело да ве интересира

ФТЦ го казни Фејсбук со пет милијарди долари

Ана Ололовска

Американско регулаторно тело бара „Фејсбук“ да се откаже од криптовалутата

Ана Ололовска

„Фејсбук“ се справи со проблемот при споделување медиа-фајлови

Ана Ололовска

„Фејсбук“ евакуираше четири згради поради сомнителна пратка

Ана Ололовска

Гугл и Фејсбук реагираат на санкциите на САД против Хуавеј

Фејсбук за три месеци затворил над две милијарди лажни профили

Ана Ололовска