„Спејс Икс“ во еден ден лансираше 60 сателити

Компанијата Спејс Икс во вселената испрати ракета со 60 сателити, јави Си-Ен-Ен. Таков потфат е голем чекор во создавање мегаконстелации кои на светското население може да му овозможат евтин широкопојасен пристап до интернет.

Огромната интернет констелација со 60 сателити има име – Старлинк.

Спејс Икс во 22.30 по локално време на својата ракета Фалкон 9 успешно лансираше мноштво сателити. Еден час подоцна ракетата почна полека да испушта сателити во орбитата, јави медиумот.

Елон Маск основач на Спејс Икс рече дека сателитите се „онјалн“ и дека уредите наскоро ќе ги рашират соларните панели со кои ќе се напојуваат додека се во орбитата. Засега не е јасно дали сите сателити се целосно оперативни.

Би можело да ве интересира

Пад на европскиот Систем за сателитска навигација „Галилео“

Ана Ололовска

Индија повторно ја одложи мисијата на Месечината

Ана Ололовска

ВИДЕО: Русија успешно лансира најнов вселенски телескоп

Ана Ололовска

ВИДЕО: Затемнување на Сонцето над Јужна Америка

Ана Ололовска

Луѓето најверојатно ќе може да се размножуваат во вселената

Ана Ололовска

Откриени две нови планети на коишто можеби има живот

Ана Ололовска