„Коха“: Веќе една година без нови држави кои би го признале Косово

Последното признавање на Косово дојде од Барбадос во февруари 2018 година, и оттогаш, повеќе од една година потоа, нема нови признавања, објави приштинскиот весник „Коха“.

Аналитичарот Емурус Ујкани смета дека новите признавања на Косово се запрени, бидејќи се уште нема договор со Србија. Според него, Белград го искористи тоа време за агресивна дипломатија, пренесува Коха.

Повлекувањето на признавања на Косово создава хаос во меѓународните односи, оценува аналитичарот Артан Муслиу.

Фатмире Мулхаџа Колчак, членка на Комитетот за европска интеграција на косовското собрание, смета дека нема нови признавања на државата поради слабите резултати на косовското Министерство за надворешни работи, но и поради хаотичната ситуација во моментов во Косово.

Би можело да ве интересира

Тачи: Ако оваа година не се разбереме со Србија, ќе влеземе во опасна зона

A1on

Вашингтон: Белград и Приштина да преговараат без провокации и да се вратат на дијалогот

A1on

Харадинај: Нема да седиме со скрстени раце пред планот на Белград за дестабилизација на Косово

A1on

Косово: Невладините бараат повлекување на законот за финансирање на партиите

A1on

Харадинај: Признавањето на Косово од Словачка ќе ја зајакне регионалната стабилност

A1on

Брнабиќ: Состанок во Париз веројатно нема да има, пропуштена голема можност

A1on