Јункер: Историјата ќе покаже дека Меркел беше во право со бегалците

Историјата ќе покаже дека во 2015 година, германската канцеларка Ангела Меркел донесе правилна одлука за бегалците, изјави претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер во интервју за германскиот „Билд”.

-Ако таа ја затвореше германската граница, Австрија и Унгарија немаше да ја издржат тежината на бегалците. Тоа е вистината, смета Јункер.

-Меркел ниту ја водела ниту ја разединила ЕУ, истакна претседателот на Европската комисија, додавајќи дека тоа не е во моќ на еден човек.
-Во Европа секогаш ви требаат сигурни сојузници и многу пријатели ако сакате да постигнете нешто, нагласи тој.

Би можело да ве интересира

Потомците на последниот германски цар нема да го добијат замокот

A1on

Околу 300 војници го пребаруваат теренот по судирот на два борбени авиона во Германија

A1on

Франција, Британија и Германија испратија предупредување до Иран

A1on

ВИДЕО: Се судрија два воени авиони над Германија, се трага по еден од пилотите

A1on

Расте бројот на членови на екстремната десница во Германија

A1on

Жителите на Остриц масовно купуваа пиво во знак на протест поради одржувањето на неонацистички фестивал

A1on