Јовески: Треба да се изнајде форма да останат обвинители кои се непристрасни, самостојни и независни

Мој личен став е дека треба да се изнајде форма во обвинителството да останат обвинители кои се непристрасни, самостојни, независни, кои функцијата на обвинител ќе ја извршуваат согласно професијата и се лојални само на Уставот и законите на Република Северна Македонија, изјави денеска државниот јавен обвинител Љубомир Јовески.

Во однос на идејата за ветинг на судиите и јавните обвинители, Јовески рече дека се води расправа, но доколку се прифати некое такво решение треба да има соодветна законска измена.

– Во постапка е донесувањето на новиот Закон за јавното обвинителство и Законот за советот на јавни обвинители каде се предвидени и проширени основите за одговоност на јавните обвинители, но за првпат се предвидени и основи за отповикување, односно одговорност на членовите на Советот на јавните обвинители, изјави Јовески по потпишувањето на меморандумот за соработка меѓу Академијата за судии и обвинители, ЈОРМ и ОБСЕ/ОДИХР.

Би можело да ве интересира

Советникот Усеини се гони за физички и вербални напади, но не и за дивоградбите

Во Карпош пронајдено безживотно тело на 38-годишен маж

A1on

Поднесено обвинение за сторена тешка кражба

A1on

Поранешен градоначалник на Велес обвинет за злоупотреба на службената положба

A1on

Определен притвор за скопјанецот кој тргувал со оружје и дрога

A1on

(ВИДЕО) Русковска: Водиме истражни постапки и за други функционери за злоупотреба на ИПА фондовите

A1on