Новости: Белград не сака арбитража поради царините, подготвува контрамерки

Белград нема да почне арбитража против Приштина поради огромните царини на производи од централна Србија, туку е одлучено да се применат контрамерки што во моментов се разгледуваат, објави весникот Новости.

Според весникот, за арбитража се откажале, бидејќи УНМИК, кој е потписник на ЦЕФТА-договорот во име на Косово, се прогласил за ненадлежен.

– Во таа ситуација, на Белград му останало само да го тужи Косово, како и појавувањето на „Косово” како правен субјект во меѓународното право и по иницијатива на нашата страна, несомнено може да се толкува како признание за „државноста”, поради што е одбиена опцијата за арбитража, наведува весникот.

Косово стана полноправен член на ЦЕФТА во јули 2007 година, а договорот за членство беше потпишан од УНМИК во име на приштинските институции.

Би можело да ве интересира

Харадинај: Имаме докази дека хуманитарна криза во северно Косово е исценирана

A1on

Косовската Влада го повлече нацрт-законот за финансирање на партиите

A1on

ГРЕКО: Србија нема исполнето ниту една од 17-те препораки на СЕ за борба против корупција

A1on

Тачи: Ако оваа година не се разбереме со Србија, ќе влеземе во опасна зона

A1on

Иселувањето на младите ја чини Србија од 1,2 до 2 милијарди евра годишно

A1on

ВИДЕО: Поројни дождови го парализираа Белград, „гејзери“ се формираат на улиците, водата влегува во возилата

A1on