Северна Кореја го нарече Бајден „будала со ниска интелигенција“

Северна Кореја го нарече поранешниот американски потпретседател Џо Бајден „будала со ниска интелигенција“ и „имбецил лишен од елементарни човечки квалитети“, откако американскиот претседателски кандидат неодамна го нарече севернокорејскиот лидер Кин Џонг Ун „тиранин“.

Корејската централна новинска агенција (КЦНА) објави дека Бајден го навредил раководството на земјата и сторил „сериозна политички мотивирана провокација која не може да се толерира“ против Северна Кореја.

Бајден за време на кампањата во Филаделфија во саботата го обвини претседателот Доналд Трамп дека се согласува со „диктатори и тирани“ како што се Ким и рускиот претседател Владимир Путин.

– Тоа што тој го изговори е само софизам на имбецил лишен од елементарни човечки квалитети, а не пак на политичар, пренесе КЦНА, додавајќи дека го следи сомнеж дека е „будала со низок коефициент на интелигенција“.

– Сепак, се фали себеси како најпопуларен претседателски кандидат. Ова е доволно и мачка да се насмее, се наведува во извештајот на агенцијата.

Би можело да ве интересира

Илиноис ја легализираше марихуаната

A1on

Портпаролката на Меланија Трамп ќе биде нов портпарол на Белата куќа

A1on

Трамп: Напад на што и да е американско, ќе значи уништување на Иран

A1on

Гутереш: Продолжување на мировните напори за визијата на две држави

A1on

Зариф: Иран никогаш нема да користи нуклеарно оружје

A1on

Лавров: Санкциите на САД против Иран се непромислени и дестабилизирачки

A1on