Во борбите во северозападна Сирија 44 загинати

Во борбите во северозападна Сирија загинаа 18 припадници на терористичката група Хајат Тахрир ал-Шарм и 26 припадници на владините сили, соопшти Сириската опсерваторија за човекови права.

Конфликтот се случи откако екстремистите, припадници на поранешниот огранок на Ал Каеда, започнаа офанзива во провинцијата Идлиб.

Официјална Москва и Анкара склучија договор со кој областа на која се водеа борбите е прогласена за демилитаризирана зона.

Сириското воздухопловство изврши воздушни напади во таа област.

Би можело да ве интересира

Убиени 12 цивили во ракетен напад на џихадистите во Сирија

A1on

Најмалку 10 загинати при напади во северозападна Сирија

A1on

Активистите од „Ние сме Љубовта” ќе упатат апел за прекин на злостортва врз цивили во Идлиб

A1on

Руски авиони извршија четири воздушни напади во Идлиб

A1on

Бомбардиран турски набљудувачки пункт во Сирија

A1on

Лавров: Голема количина оружје од западно производство во Идлиб

A1on