Шенахан: Потенцијалот на Иран за напад е „ставен на чекање“

Американскиот министер за одбрана Патрик Шенахан изјави денеска дека иако во регионот се уште постои закана од напад од Иран, Американците го „ставиле на чекање“ потенцијалот на Иран за тие напади и да ги спроведе.

– Мислам дека нашите чекори беа многу мудри и го „ставивме на чекање“ потенцијалот за напади на Американци и тоа е она што е најважно, изјави Шенахан пред новинарите во Пентагон.

– Би кажал дека сме во период во кој заканата и натаму е голема и наша работа е да се погрижиме да нема погрешна пресметка од иранска страна, дополни американскиот министер.

Би можело да ве интересира

Илиноис ја легализираше марихуаната

A1on

Портпаролката на Меланија Трамп ќе биде нов портпарол на Белата куќа

A1on

Трамп: Напад на што и да е американско, ќе значи уништување на Иран

A1on

Гутереш: Продолжување на мировните напори за визијата на две држави

A1on

Зариф: Иран никогаш нема да користи нуклеарно оружје

A1on

Лавров: Санкциите на САД против Иран се непромислени и дестабилизирачки

A1on