Во Холандија уапсен поранешен командант на сирискиот Фронт ал Нусра

Холандската полиција денеска соопшти дека уапсила 47-годишен Сириец, кој е осомничен за извршени воени злосторства во Сирија додека бил командант на исламистичката група Фронт ал Нусра.

Уапсениот Сириец од 2014 година живее во Холандија со одобрен привремен азилантски статус.

Тој бил уапсен во градот Капеле во јужна Холандија врз основа на дојава на германската полиција, а се очекува да биде изведен пред суд в петок.

При претресот на неговиот дом, полицијата запленила компјутер, мобилен телефон и документи.

Паралелно со апсењето на Сириецот во Холандија, германската полиција во неколку градови во Германија извршила претрес на домовите на шест лица за кои се претпоставува дека и припаѓале на единицата на Фронтот ал Нусра со која тој командувал.

Би можело да ве интересира

Отстранет проблемот со телекомуникациите во Холандија, не станува збор за хакерски напад

A1on

Убиени 12 цивили во ракетен напад на џихадистите во Сирија

A1on

Најмалку 10 загинати при напади во северозападна Сирија

A1on

Активистите од „Ние сме Љубовта” ќе упатат апел за прекин на злостортва врз цивили во Идлиб

A1on

Руски авиони извршија четири воздушни напади во Идлиб

A1on

Бомбардиран турски набљудувачки пункт во Сирија

A1on