Епл може да се соочи со големи проблеми поради Хуавеј, предупредуваат аналитичари

Откако американската администрација го стави кинески Хуавеј на црната листа на компании, со големи проблеми може да се соочи домашниот Епл, предупредуваат аналитичари.

Акциите на Епл вчера паднаа 3,3 отсто, откако аналитичарите на ХСБЦ предупредија дека повисоките царини за кинеските производи ќе бидат причина за зголемени цени со сериозни последици за побарувачката на производите на Епл.

Аналитичарите на Морган Стенли предупредуваат дека пропаст на преговорите меѓу САД и Кина и високите царински тарифи на долг рок може да ја втурнат глобалната економија во рецесија.

Ако кинеската Влада одлучи да се одмазди, производите на Епл во Кина може да бидат забранети,а забраната може да опфати и кинески добавувачи за Епл, како што е Фокскон. Приходите што ќе се загубат, кинеската Влада лесно може да ги надомести со субвенции.

Според аналитичари, со тоа ќе страдаат големите добавувачи на Хуавеј, бидејќи намалените испораки за кинескиот гигант ќе се одразат врз нивните приходи. Најголема штета ќе имаат Калком и Коринг, кои ќе загубат приходи од милиони телефони што Хуавеј глобално ги продава.

Би можело да ве интересира

Мајкрософт ја продолжува соработката со Хуавеј

A1on

Одделот за истражување на „Хуавеи“ во САД се обидува да изгради нов идентитет

A1on

На „Хуавеј“ ќе му треба повеќе време да стане најголем производител на паметни телефони

A1on

Хуавеј: Нема намалување на производството на паметни телефони

A1on

„Хуавеи“ ги даде на суд САД: Компанијата ја оспорува уставноста на американскиот закон за ограничувања

A1on

И Панасоник ја прекинува соработката со Хуавеј

A1on