НАТО мора да се фокусира на обезбедување на сопствената територија

НАТО мора да се фокусира на обезбедување на сопствената територија, а не само за странските мисии, изјави германската канцеларка Ангела Меркел за време на посетата на тенковската бригада на Бундесверот во северна Германија.

Тоа беше прва посета на канцеларката за седум години на најголемата германска база во Минстер, каде што се сместени повеќе од 5.000 војници.

Ангела Меркел истакна дека обезбедувањето на сопствената територија повторно стана „важна задача”.

Таа, исто така, му вети на Бундесверот средства за задачите на НАТО, јавија германските медиуми.

Меркел се осврна и на политичкото значење на Силите со многу висока подготвеност кои НАТО ги оформи во 2015 година како директен одговор на судирот во источна Украина и потенцијалната руска агресија на источните граници на Алијансата.

Би можело да ве интересира

Потомците на последниот германски цар нема да го добијат замокот

A1on

Унгарија го ратификува протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО

A1ON

НАТО: Русија има рок до 2 август да се усогласи со нуклеарниот договор

A1on

Околу 300 војници го пребаруваат теренот по судирот на два борбени авиона во Германија

A1on

Столтенберг се надева дека Северна Македонија ќе стане полноправна членка до декември

A1on

Франција, Британија и Германија испратија предупредување до Иран

A1on